Krakowskie fortyfikacje
Twierdza Kraków
 
 
Menu
   HOME
   FORTY
   CIEKAWE ARTYKUŁY
   HISTORIA FORTÓW
   GALERIA
   MAPA SERWISU
   KONTAKT
   O STRONIE
   LINKI


Foto:
Krzysztof Wilk
 

Fort 50a Lasówka (GZW 50a) międzypolowy, tak zwany mały fort z lat 1898-1899 z hangarami dla ciężkich dział na barkach. Posiada piętrowy blok koszarowy, spłaszczoną fosę i kaponierę obrony wjazdu. Nietypowy i jedyny tego typu w Twierdzy Kraków. Nietypowość konstrukcji fortu polegała na umieszczeniu artylerii nie w wieżach pancernych, lecz w hangarach usytuowanych w skrzydłach koszar. Był to system bardziej ekonomiczny i nowocześniejszy. Działa w schronach przeczekiwały ostrzał przeciwnika, do walki wytaczano je na przyległe stanowiska. Przy hangarach działowych, na skrzydłach koszar znajdują się odkryte stanowiska obserwacyjne. Uzbrojony był w cztery armaty polowe kal. 9 cm i dwa ciężkie karabiny maszynowe Schwarzlose. Załoga fortu liczyła 157 żołnierzy. Fort 50a zaprojektował Emil Gołogórski, jeden z najwybitniejszych inżynierów austriackiej szkoły fortyfikacyjnej (późniejszy wiceminister spraw wojskowych w rządzie polskim w czasie wojny polsko-radzieckiej).

Przypuszczalnie artyleria fortu wzięła udział w drugiej bitwie o Kraków (grudzień 1914 r.) jako element wsparcia ogniowego w walkach na zagrożonym przez wojska rosyjskie południowo-wschodnim odcinku twierdzy.

W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej fort pełnił rolę magazynów wojskowych. W tym czasie fragment obwałowań od północy został włączony w linię wału przeciwpowodziowego Wisły. W latach 60-tych fort adaptowano do funkcji przemysłowych, co wiązało się ze zniekształceniem budynku koszarowego (wybicie wielkich bram, likwidacja części stropu międzypiętrowego) i budową nowych obiektów w południowo-wschodniej części dziedzińca i na zapolu. Wszystkie te przekształcenia zdeprecjonowały całość założenia. Od 1992 roku obiekt jest opuszczony, nie użytkowany ulega postępującej dewastacji. Obecnie dolna kondygnacja koszar zalana jest wodą. Niestety mimo pięknego położenia i starodrzewia całkowicie zdewastowany.

rys. K. Wielgus

GALERIAStronghold ™ All Rights Reserved © 2013