Krakowskie fortyfikacje
Twierdza Kraków
 
 
Menu
   HOME
   FORTY
   CIEKAWE ARTYKUŁY
   HISTORIA FORTÓW
   GALERIA
   MAPA SERWISU
   KONTAKT
   O STRONIE
   LINKI


Foto:
Krzysztof Wilk
 

oprac. na podstawie: Piwowoński/Bogdanowski

Fort 49a Dłubnia (GHW 49a), podobny do fortu Węgrzce (47a), powstał w latach 1892 - 1896 jako główny jednostkowy fort pancerny - tzw. "Einheitsfort".
Posiada dwukondygnacyjny blok koszarowo bojowy z kaponierą szyjową. Kaponiera szyjowa z otworami strzelnic, reflektorów i wentylacji posiada betonową ostrogę. Blok koszarowo bojowy zwieńczony jest betonowym murem ze strzelnicami obrony zapola. Na stropodachu przed wieżami pancernymi znajdują się stanowiska piechoty. Z koszar poprowadzona poterna prowadzi do galerii w przeciwskarpie. Galeria ta łączy kaponiery rewersowe, które uzbrojone były; lewa w dwa działa 8 cm M.94, prawa w cztery działa 8 cm M.94 w kazamatach pancernych. Uzbrojenie bloku koszarowego składało się z czterech haubic 15 cm M.80, dwóch armat 8 cm M.94 w wieżach pancernych. Fort posiadał trzy wieże obserwacyjne.

Ze względów topograficznych brak w forcie tradytora do obrony bocznej. Jego rolę przejęły usytuowane na lewym skrzydle wału wieże z szybkostrzelnymi działkami przeciwszturmowymi 8 cm, których zadaniem było odparcie spodziewanego szturmu z doliny rzeki. Obronę bezpośrednią zapewniały kojce: szyjowy i dwa rewersowe. Kojec rewersowy pojedynczy wyposażony był w dwa szybkostrzelne działa 8 cm, a podwójny w cztery takie działa. Broniły one każdego z trzech odcinków fosy, obu barkowych i czołowego. Przy kojcach są też strzelnice broni ręcznej, a przy działach otwory reflektorów. Piechota obsadzała też galerię na ławie strzeleckiej za betonowym przedpiersiem na szczycie fortu, za wałem artyleryjskim.

Na jego umocnienia składają się także leżące w pobliżu forty 49 1/4 Grębałów i 49 Krzesławice. Łączy je wspólna droga rokadowa (obecnie ul. Petofiego i ul. Architektów). W otoczeniu fortu znajdowały się, nie zachowane, dodatkowe elementy obronne: ziemny szaniec piechoty IS VI-1, bateria FB VI-1.


rys. K. Wielgus

GALERIAStronghold ™ All Rights Reserved © 2013