Krakowskie fortyfikacje
Twierdza Kraków
 
 
Menu
   HOME
   FORTY
   CIEKAWE ARTYKUŁY
   HISTORIA FORTÓW
   GALERIA
   MAPA SERWISU
   KONTAKT
   O STRONIE
   LINKI


Foto:
Krzysztof Wilk
 


Fort 49 1/2 Wanda zbudowany około 1887 r. w miejscu ziemnego, półstałego szańca piechoty FS 34, którym w 1860 r. Austriacy otoczyli Kopiec Wandy. W latach 90-tych ziemny szaniec zamieniono na ceglano-kamienny fort. Do podstawy kopca przylegał półkolisty bastion - kaponiera z wysuniętym punktem obserwacyjnym. Wjazd do fortu znajdował się od strony zachodniej. Od północy, już za wałem fortu, była usytuowana polowa bateria dział z ok. 1910 roku.

Kopiec Wandy pochodzi prawdopodobnie z VIII wieku. Wśród różnych przyczyn powstania kopca, obok tego co głosi legenda wymienia się powody obronne, obrzędowe, a także astronomiczne. W tym ostatnim przypadku kopiec Wandy wraz z kopcem Kraka miałby tworzyć element celtyckiego systemu kalendarzowego. Reminiscencją z czasów pogańskich było palenie na kopcu Wandy ognisk w Zielone Świątki, zwyczaj kultywowany jeszcze w XIX wieku.
W dniu 13 XI 1890 roku na szczycie ustawiono pomnik projektu Jana Matejki, który przedstawiał orła ze złożonymi skrzydłami, zwróconego ku zachodowi. Na postumencie, na którym stoi orzeł wyryto napis "Wanda" oraz dwa miecze i kądziel. Obecnie pomnik został odrestaurowany.

GALERIAStronghold ™ All Rights Reserved © 2013