Krakowskie fortyfikacje
Twierdza Kraków
 
 
Menu
   HOME
   FORTY
   CIEKAWE ARTYKUŁY
   HISTORIA FORTÓW
   GALERIA
   MAPA SERWISU
   KONTAKT
   O STRONIE
   LINKI


Foto:
Krzysztof Wilk
 


Fort 48 Batowice (GHW 48), główny, artyleryjski, jednowałowy. Zbudowany w latach 1883 - 1886.
Lokalizacja fortu na wzgórzu między dawnymi wsiami Mistrzejowice i Batowice zapewniała osłonę doliny Baranówki - części północnego frontu Twierdzy. Przed 1914 r. fort nieznacznie zmodernizowano, m.in. wzmacniając część sklepień i likwidując mur Carnota w fosie.
Posiada koszary szyjowe, schron główny, wał artyleryjski ze schronami, schron czołowy z poterną prowadzącą do kaponiery czołowej. Kaponiera czołowa jest połączona z wałem przeciwstoku. Na barkach posiada po jednej kaponierze, do których prowadzą poterny ze skrajnych schronów na wale artyleryjskim.
Czołem zwrócony w kierunku północno-wschodnim, ku dolinie Dłubni, którą ubezpieczał od zachodu. Był jednym z mniejszych fortów artyleryjskich w twierdzy, posiadał trzy baterie artyleryjskie.

Fort zachowany jest w dobrym stanie, łącznie z elementami pancernymi: bramą koszar szyjowych, obudowami i zamknięciami reflektorów, tarczami strzelnic. W całości porośnięty starodrzewem.

W listopadzie 1914 r. fort Batowice przypuszczalnie wspierał ogniem swej artylerii działania wojenne na północno-wschodnim przedpolu Twierdzy. W latach 1918-39 pełnił funkcję magazynów wojskowych. Po II wojnie światowej znalazł się w gestii władz cywilnych, użytkowany częściowo (budynek koszarowy) na cele magazynowe. Obecnie nie użytkowany. W latach 1992-4 skomunalizowany.


rys. K. Wielgus

GALERIAStronghold ™ All Rights Reserved © 2013