Krakowskie fortyfikacje
Twierdza Kraków
 
 
Menu
   HOME
   FORTY
   CIEKAWE ARTYKUŁY
   HISTORIA FORTÓW
   GALERIA
   MAPA SERWISU
   KONTAKT
   O STRONIE
   LINKI


Foto:
Krzysztof Wilk
 


Fort 39 Olszanica (GZW 39 - Gürtelzwischenwerk), fort międzypolowy, piechoty zbudowany ok. 1884 roku, przebudowany ok. 1910. Posiada parterowe koszary, schron pogotowia, lekką pancerną kopułę obserwacyjną. Obecnie znajduje się tu hotel.


Po przejściu przekopu w wale stajemy przed długim blokiem koszar. Tutaj okna zachowały oryginalne stalowe okiennice z przeziernikami - strzelnicami i systemem rygli. Za blokiem koszar wąska przelotnia (nakryta od góry) stanowi przejście do schronu głównego. Te właśnie ścieśnione i osłonięte małe przestrzenie miały zabezpieczać przed trafieniami stromotorowych pocisków z haubic i moździerzy. Dalej już widzimy klasyczny wał: barki pięcioboku i czoło, skierowane na północny zachód. Na wale zachowała się obserwacyjna kopuła pancerna, identyczna jak na Krępaku.

Tak właśnie wyglądała większość fortów piechoty zbudowanych lub zmodernizowanych około roku 1910, z tą róźnicą, że ich koszary posiadały z reguły wysuniętą przed mury kaponierę szyjową, której tutaj brak.

rys. K. WielgusGALERIAStronghold ™ All Rights Reserved © 2013