Krakowskie fortyfikacje
Twierdza Kraków
 
 
Menu
   HOME
   FORTY
   CIEKAWE ARTYKUŁY
   HISTORIA FORTÓW
   GALERIA
   MAPA SERWISU
   KONTAKT
   O STRONIE
   LINKI


 


Ciężki karabin maszynowy Schwarzlose wz. 07 (jak również 07/12), kaliber 8 mm, konstrukcji austriackiej. Znajdował się w uzbrojeniu armii austro-węgierskiej, a bezpośrednio po pierwszej wojnie światowej czechosłwackiej i węgierskiej. Korzystało z niego również Wojsko Polskie. Masa 24 kg (44 kg z amunicją). Działa na zasadzie odrzutu półswobodnego zamka, ma wodne chłodzenie lufy, podstawę trójnośną, długość lufy 525 mm, zasięg skuteczny 1000 m, wymaga ciągłego smarowania części. Szybkostrzelność około 400 p/m, prędkość początkowa 720 m/s. Powszechnie używany w fortach Twierdzy Kraków. Karabin ten przystosowano również na potrzeby lotnictwa poprzez zdemontowanie chłodnicy i uchwytów na tylcach. Wyposażono w niego samoloty lotnictwa Austro-Węgier, np. Oeffag DIII, czy Aviatik DI. Mocowany był na osłonie silnika samolotu lub na jego górnym płacie.Ciężki karabin maszynowy Schwarzlose


W celu zwiększenia niezawodności, broń posiadała mechanizm służący do oliwienia łusek amunicji przed strzałem. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu specjalnej pompki, napędzanej ruchem trzonu zamkowego, która dozowała z każdym posunięciem zamka po jednej kropli oliwy na podawany nabój.
Podawanie amunicji zapewniał dość skomplikowany (w produkcji) donośnik w postaci bębenka wykonującego ruch obrotowy, a napędzany ruchem zamka, którego trzon wyjmował naboje z taśmy i jednocześnie wprowadzał je do komory nabojowej. Do zasilania przewidziano taśmę parcianą, wzmacnianą mosiężnymi blaszkami.
Po długich próbach przyjęto broń jako podstawowego karabinu maszynowego armii austro - węgierskiej, pod oznaczeniem Maschinengewehr Patent Schwarzlose M 07.

Szybkostrzelność karabinu Schwarzlosego M 07 była stosunkowo niewielka: tylko 400 p/min. Dlatego też kolejny model, MG 07/12 posiadał szybkostrzelność teoretyczną zwiększoną do 600 p/min.

Po odzyskaniu niepodległości Polacy przejęli ok. 1700 szt. tej broni. Wyposażano w nie pułki formujące się w byłej Galicji, ze względu na przeszkolone kadry. W latach 1919-1920 broń ta była intensywnie eksploatowana w działaniach wojennych, przejęte zasoby amunicji okazały się niewystarczające i musiano dokonać jej zakupów w Austrii i na Węgrzech. Aby zapobiec takiej sytuacji Spółka Akcyjna "Pocisk" przystąpiła w 1920r. do produkcji amunicji. Po zakończeniu działań wojennych ckm Schwarzlose pozostawał w uzbrojeniu jednostek wchodzących w skład 21, 22, 24, 26 Dywizji Piechoty oraz w pułkach kawalerii. W 1924r. posiadano 1424 szt. ckm 07/12. Pod koniec lat dwudziestych broń wycofano z uzbrojenia.


Stronghold ™ All Rights Reserved © 2013